HADİS
Aile Ocağı veya Aile Yuvası
16.02.2019 14:00
633   okunma
Aile ocağı, evlenmelerine dini ve hukukî engel bulunmayan bir erkekle bir kadının nikâh akdi yapmaları ile kurulur. Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem de evlenme konusunda şöyle buyurmuştur: “Nikâh benim sünnetimdir. Benim sünnetime uymayan benden değildir. Evlenin. Çünkü ben diğer ümmetler karşısında sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim.” (Sünen-i İbni Mace-K.Nikah, 1) Aile ocağının en önemli amacı beden, zihin ve ahlâk bakımından sağlıklı nesiller yatiştirmek suretiyle insan soyunun meşrû esaslara dayalı devamını sağlamaktır.. İnsanların beden ve ruh sağlıklarını koruyabilmeleri din ve dünya işlerini daha kolay ve rahat yapabilmeleri için huzurlu bir ortama muhtaçtırlar. Bunun için en iyi ortam ise aile yuvasıdır.
Namaz Terbiyesi
06.02.2019 09:10
692   okunma
Namaz en büyük terbiye vesilesidir. Namaz kılan bir müslüman, Allah'ın emrine uygun olmayan şeylere yönelmekten ve onlarla ömür tüketmekten sakınır. Namaz kılan bir müslüman, "Namazı kılarım ama diğer işleri kendi bildiğim gibi yaparım" diyemez. Namazın farzları, vacipleri, sünnetleri, müstahabları ve âdâbı vardır. Bunlar tam vaktinda yerli yerince tam yapılmalıdır. Rukuda en az üç defa sübhane Rabbiyel’azîm, secdede en az üç defa sübhane Rabbiyel a’lâ demek sünnettir. Rukudan kalktıktan sonra, iki secde arasında sübhanallah diyecek kadar durulur. Okuyuşlar ne süratli, ne de çok yavaş olur. Adam, fatihayı, zammı suresini ne zaman okudu, rukua ne zaman gitti, secdeden ne zaman kalktı, selamı ne zaman verdi, belli olmaz, namazı suratli bir şekilde kılar. Bunlar hakkında Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem şöyle buyurur: "Kuşun yem toplaması gibi hızlıca dört defa yatıp kalkar, namazda Allah’ı da pek az zikreder." (Müslim, Mesacid 195)
YAZARLAR
© 2019 Karar Basın ve Yayıncılık A.Ş. Cihan Sk. 33/5 Sıhhiye - ANKARA Tel: 0 (312) 230 65 27             Programlama: Murat Kaya