İKTİBAS
Dindarların ‘Yeni Kemalist Dalga’ ile İmtihanı
18.02.2019 15:00
1392   okunma
"Edirne’de 10 Kasım Atatürk’ü Anma törenleri sırasında “Atatürk ilah değildir, Allah’ın kanunları var” dediği iddia edilerek karga tulumba gözaltına alınan Emine Şahin’in hikayesi sosyal medyada epey hareketli anlara neden oldu. Yine 10 Kasım günü yirmi beş - otuz kişilik bir topluluğun koro halinde şu marşı söylediğini duyduk: “Mustafa Kemâl Paşam, ne istersen iste benden-İstersen ayıralım dinle devlet işlerini- İstersen asalım bütün hoca ve müridleri -İstersen kapatalım bütün İmam Hatipleri” Siyasi tansiyonu yükselten bu durum hayra alâmet değildir." Yazısında Atatürkçülük dayatmasına karşı son günlerde ortaya konan tepkileri ve çeşitli cenahların buna karşı geliştirdiği yaklaşımları mercek altına alan Nihal Bengisu Karaca, dindarların ‘yeni Kemalist dalga’ ile imtihanını değerlendirmiştir. Yazarın Habertürk’te yer verilen meseleyi tahlil eden makalesini aynen iktibas ediyoruz.
Bir Fıkıh Alimi: Hüsnü Aktaş
12.02.2019 00:00
1338   okunma
Şeytanın Düzeni, Kelimeler Kavramlar, Fıkhî Meseleler kitaplarının yazarını tanıyor musunuz?
Perçinlenmiş bir Misak’a yüreğinden bağlıdır Hüsnü Aktaş
12.02.2019 00:00
1112   okunma
İktidar dokunulmazlığına değil, yıldızların dokunulmazlığına sahiptir. Davanın süreklilik ve ihtişamında parlar; ganimet savaşında ve ekranlarda değil. Görünenlerin göz kamaştırıcılığına karşın görünmeyenin esrarlı halesine sahiptir. İnsanı gerilime itmez; huzura, dinginliğe, suhulete, Vahdete çağırır. Değersiz cüruftan altın çıkarma üstadıdır. Yeminler bozulduğu için bayram edenlere inat Misak’a bağlananlarla ağıt yakmayı iş edinir. Yıkıma, zaferleri yıkım kılan uçurumlara karşın Vahdet köprüleri kurmakla uğraşır Hüsnü Aktaş…
Medeni Vahşet'i okumak bize neler katar?
12.02.2019 00:00
1161   okunma
Hüsnü Aktaş’ın, uzunca bir dönem ‘yasaklı kitap’ kategorisinde bulunan Medeni Vahşet’ini okumamış olmak bizim kuşağın okumuş yazmışları için ilginç gelebilir..
N'olacak Bu Ailenin Hali?!
05.02.2019 15:58
775   okunma
Ak Parti iktidarı tarafından çıkarılan 6284 sayılı kanun; kadınlara pozitif ayrımcılık gerekçesiyle, aile içi kavgaların yaşanmasına vesile olmaktadır. Aile Bakanlığının kurulması, sorunun çözümüne katkı sağlaması şöyle dursun, krizi daha da derinleştirmiş, adeta Krizi kurumsal hale getirmiştir. Mesela: Eşlerden biri şiddet gördüğü iddiasıyla mahkemeye başvuruyor ve “uzaklaştırma kararı” aldırıyor. Bu ‘uzaklaştırma kararı’ndan dolayı gazetelerin üçüncü sayfasında hemen hemen her gün bir cinayet ve yaralama haberi yer alıyor.” İstatistiklere bakın, bu yasa ve uygulamalar çözüm olmadı, aksine yarayı daha da derinleştirdi.Kadının bir dilekçesi, kocayı evden kovabiliyor, toplum nezdinde küçük düşürebiliyor, mal varlığını kullanamaz hale getirebiliyor,. Pozitif ayrımcılık, hakkı ve hukuku ortadan kaldıran bir anlayıştır. Bu yaklaşımlar batıda da çözüm olmadı. Evlilik bitti, birlikte yaşamak daha ekonomik. Daha modern, çağdaş, Kimse kimseye yük değil. İsteyen istenenle “seviyeli birliktelik” yaşıyor. İktibas ettiğimiz bu makalenin dikkatlice okunmasını tavsiye ediyoruz.
YAZARLAR
© 2019 Karar Basın ve Yayıncılık A.Ş. Cihan Sk. 33/5 Sıhhiye - ANKARA Tel: 0 (312) 230 65 27             Programlama: Murat Kaya