Türkmen Dağı’nda Cihada Devam Eden Muhammed Aşıcı Kardeşimizle Hasbihâl
Türkmen Dağı ve civarında yaşanan mazlumlara yardım için imkânlarını seferber eden Muhammed Aşıcı kardeşimize ‘Sizi Bayır-bucak Türkmenleri’ne yardıma sevkeden şey nedir?’ sualini sordum ve şu cevabı aldım: ’Cenâb-ı Hak, zulme ve haksızlığa uğramış çaresiz müslümanlara yardım edilmesini ve gerekirse onları kurtarmak için savaşılmasını istemektedir.
24.01.2019 20:08
833 okunma
Paylaş

Türkmen Dağı ve civarında yaşanan mazlumlara yardım için imkânlarını seferber eden Muhammed Aşıcı kardeşimize ‘Sizi Bayır-bucak Türkmenleri’ne yardıma sevkeden şey nedir?’ sualini sordum ve şu cevabı aldım: ’Cenâb-ı Hak, zulme ve haksızlığa uğramış çaresiz müslümanlara yardım edilmesini ve gerekirse onları kurtarmak için savaşılmasını istemektedir. Nisâ Sûresi 75. Âyet-i Kerime’de Rabbimiz; “(Ey müslümanlar!) Size ne oluyor da: ‘Ey Rabbimiz! Bizi, halkı zalim olan bu şehirden çıkar, bize katından bir sahip gönder, bize katından bir yardımcı lütfet’ diyen, ezilen zavallı erkekler, kadınlar ve çocuklar uğrunda ve Allah yolunda savaşmıyorsunuz?!” Bu Âyet-i Kerîme’nin mefhûmunda zor durumda kalan mazlumlara yardım edilmesi gerektiği hatırlatılmaktadır. Herkes gücü yettiğince yardım etmelidir, düşüncesi ile Türkmen gardaşlarla irtibata geçtim; buyur gel dediler. Biraz zahmetli de olsa o beldeye gitmeyi Allah (cc) Nasib etti.’ Hasbihalin devamında önemli tesbitlerde bulundu.

Türkmen Dağı’nda Cihada Devam Eden

Muhammed Aşıcı Kardeşimizle Hasbihâl
 
SORU: Efendim, hoşgeldiniz diyor, Rabbim cihadınızı makbul ve mübarek eylesin dualarımı iletiyorum öncelikle şunu sormak istiyorum. Sizi Bayır-Bucak Türkmenleri’ne yardıma sevkeden şey ne idi?
CEVAP: Cenâb-ı Hak, zulme ve haksızlığa uğramış çaresiz müslümanlara yardım edilmesini ve gerekirse onları kurtarmak için savaşılmasını istemektedir. Nisâ Sûresi 75. Âyet-i Kerime’de rabbimiz; “(Ey müslümanlar!) Size ne oluyor da: ‘Ey Rabbimiz! Bizi, halkı zalim olan bu şehirden çıkar, bize katın dan bir sahip gönder, bize katından bir yardımcı lütfet’ diyen, ezilen zavallı erkekler, kadınlar ve çocuklar uğrunda ve Allah yolunda savaşmıyorsunuz?!” Bu Âyet-i Kerîme’nin mefhûmunda zor durumda kalan mazlumlara yardım edilmesi gerektiği hatırlatılmaktadır. Herkes gücü yettiğince yardım etmelidir, düşüncesi ile Türkmen gardaşlarla irtibata geçtim; buyur gel dediler. Biraz zahmetli de olsa o beldeye gitmeyi Allah (cc) nasib etti.
 
SORU: Siz Türkmendağı’nda ne zaman, ne kadar kaldınız, Bayır-Bucak Türkmenleri’nin şu anki durumları nedir?
CEVAP: Haziran ayı başında Ramazan’dan önce gittim. Kurban Bayramı öncesinde geri döndüm. Bayırbucak Türkmenlerinin yanında idim. Bir müddet Yamadi’de kaldıktan sonra daha içeride bulunan Bedeme’de Makarda kaldık. Ribat için Türkmen Dağı’na gidip geliyorduk. 2015 senesi 11-12 inci aylarda Türkmen Dağında idim. O zaman gidip geldiğimiz yerlere şimdi gidemiyoruz. Çoğu yerler Esed - Rus - Lübnan Hizbullah’ı tarafından işgal edilmiş durumda. Alınmış yerlerin neden elimizden çıktığına gelinirse, birçok sebepleri var. Özellikle Bayırbucak Türkmenlerinin birlik olamayışları, kendi aralarında üç-dört guruba ayrılmaları, (Cebeli İslâm, Abdulhamidhan Tuğayları, Sultan Selim Tugayları, 2. Sahil Tümeni gibi) operasyonlarda aldıkları yerleri, yeterli adamları olmadığı için ellerinde tutamıyorlar. Stratejik noktalara savunma -uçak ve havan toplarına dayanıklı - hendekleri, mesterleri yapmamaları (yeni yeni yapmaya başladılar) ayrı bir problemdir. Mücahid grupları Türkmen Meclisi’ne bağlı çalışıyor. Silah, mühhimat ve nakdi yardım Türkiye tarafından 2. sahil tümenine veriliyor. Ortak operasyonlarda diğer guruplar buradan ihtiyaçlarını gideriyorlar.
 
SORU : Türkmen Dağın’da kimler savaşıyor?
CEVAP : Az sayıda Türkmen, Doğu Türkistanlı mücahidler, az sayıda Araplar ve az sayıda Türkiyeli müslüman... Bunlar arasında kavmiyet sevgisinden gelenler olduğu gibi, Allah (cc) rızası için gelenler var. Türkmenlerin sayıca az olmasının bir sebebi de gelen nakdi yardımların adil bir şekilde değıtılmamasıdır. Bu hâl küskünlüklere sebep olmuş. Bekârlar evlenince Türkiye’de kalmayı tercih etmişler. Ailenin nafakasını temin için iş bulmuşlar ve geri dönememişler. Bu arada savaşın uzaması da işin tuzu biberi olmuş.
 
SORU : ‘Bayır- Bucak’ ta sivil var mı?
CEVAP: Bayır- Bucakta sivil kalmadı. Türkiye’de çadır ve konteynir kentlerde, maddi durumu iyi olanlar da kiralık daire tutmuş hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar. Yayladağ, K.Maraş, Osmaniye’ye dağılmış durumdalar.
SORU: Mücahidler silah ve mühhimat ihtiyâçları ile yiyecek ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorlar?
CEVAP: Savaşın ilk yıllarında Türkiye devleti mücahidlere basit silahlar dağıtmış. Ben bunlardan G4 marka silahı gördüm. Anlatılanlara göre ilk gönderdikleri silahları ve mühhimatlar kullanılacak gibi değilmiş. Yardım sandığını açan kardeş söyledi; silah var şarjörü yok, roket var ateşleme mekanizması yok. Havan topu göndermişler barutu yok. Hatta mermiler nemli olduğundan güneşte kurutmuşlar. Bunlarla mücâdele etmişler, daha sonraları aldıkları ganimet silahlarla biraz güçlenmişler. Türkmen Mücahitlerin yiyecek ihtiyaçları Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflar tarafından sağlanıyor. Düzenli olarak İHH ekmek ihtiyaçlarını karşılıyor.
 
SORU: Oradaki mücahidlerin neye ihtiyacı var, son durum nedir?
CEVAP: Durum tesbitini şu şekilde yapmak mümkün: Türkmen kardeşlere yıllarca okuma yazma öğretilmemiş. Cahil çok, ilk gittiğimde benden dinimizi öğrenmek için ilmi ile âmil hocalar istediler. İslâm dinini, Cihad fıkhı’nı ve ilmihâl bilgilerini öğretecek hocalar lâzım. Elhamdülillah, gördüğüm kadar oralara sapkın tarikatlar girmemiş. Çok arkadaşlarımız namazı dahi ihmâl ediyordu. Biraz gayretimiz neticesinde namaz kılanlar çoğaldı. Yayladağ’da ve diğer yerlerdeki Türkmen gençleri cihada gitme konusunda organize ve iknâ edersek iyi şeyler olacak. Türkiye’den dağa cihada giden klasik inanca sahip kardeşlerin de nasihate ihtiyaçları var. Bu yazınızı okuyan ilim ehli hocalarımız bunu düşünsünler, hep vebal altındayız. Zalim Esed-Rus ittifakı kara savaşına kolay kolay girmiyor. Havadan ve karadan iyice bombaladıktan sonra ancak saldırmaya cesaret ediyorlar. Türkiye oraların kurtarılmasını istiyorsa, öncelik ve özellikle uçak savar göndermelidir. Her türlü olumsuzluklara rağmen moral ve motivasyonun yüksek olduğunu gördüm. Allah var, gam keder yok diyoruz. İnşâallah mücahidler dağı kurtaracak, lâzım olan birlik ve beraberlik, fikir ayrılıkları, anlaşmazlıklar, ufak tefek sorunlar çözülürse zafere ulaşacağız. Önemli bir husus da yardım edenler ile ilgili aynî ve nakdî yardımlarınızı kime verdiğinize dikkat edin, nerelere harcandığını takip edin. Doğu, Türkistanlı ve Çeçen mücahitler de savaşmaya geldiler. Türkmen Dağı’nda iyi şeyler olacak İnşâallah. Zafer inananların olacak.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
Haber Akışı
© 2019 Karar Basın ve Yayıncılık A.Ş. Cihan Sk. 33/5 Sıhhiye - ANKARA Tel: 0 (312) 230 65 27             Programlama: Murat Kaya